לאחר שנים שבהן נעלמה מהרדאר התקשורתי דוגמנית העל לינדה אוונג'ליסטה זוכה לחשיפה תקשורתית בהיקף שלא היה מבייש את נעוריה

מי מפקח על בטיחותם של טיפולים אסתטיים לא פולשניים?

החשיפה התקשורתית האדירה לה זכה המקרה המצער של דוגמנית העל לינדה אוונג'ליסטה שפניה עוותו בשל טיפול הקפאת שומן - מסייעת להבנת הסכנות הטמונות בטיפולים אלו שלא תמיד מדווחים באופן גלוי וברור למטופלים

דוגמנית העל לינדה אוונג'ליסטה שנעלמה מהראדר התקשורתי למשך לא מעט שנים חזרה במפתיע, אך לא בדרך שלה ציפינו. פניה היפות שכיכבו על שערי מגזיני האופנה הנחשבים בעולם לאורך כל שנות ה- 90 וגם מעבר להן הוצגו למעריציה הרבים כשהם מוסתרים על ידי משקפיי שמש אטומים ומטפחת מגוננת. בפוסט חושפני ומרגש שהעלתה לדף האינסטגרם שלה גילתה כי פניה עוותו בגלל טיפול אסתטי חדשני שהיה אמור לחטב אותם באמצעות שיטת הקריוליפוליסיס, שיטה שבבסיסה מקפיאה תאי שומן.


בשיא תהילתה בשנות ה -90, דוגמנית העל לינדה אוונג'ליסטה צוטטה לא פעם על כך שהיא לא תקום מהמיטה תמורת פחות מ -10,000 דולר ביום. כיום לדבריה, בעוד חברותיה לגיל ולמקצוע לא מפסיקות לעבוד היא נותרה חסרת פרנסה ובודדה בגלל שהמראה שלה מאלץ אותה להתבודד. היא תובעת מהמומחים שביצעו בה את הטיפול 50 מיליון דולר. הפוסט החושפני והמקרה המצער שלה זכה לכיסוי תקשורתי נרחב באמצעי תקשורת רבים ברחבי העולם. נראה כי 3 עשורים לאחר שיא תהילתה לשם שלה יש עדין משמעות וכח תקשורתי עצום.


מה כדאי לדעת לפני שמבצעים טיפול קוסמטי אסתטי שתוצאותיו עלולות להיות הרות גורל? המרוץ אחרי חיי הנעורים הנצחיים הוביל לצמיחה גדולה במספר טיפולי פיסול הגוף בעולם ונכון להיום נתונים מעידים כי חלה עליה של 68% בטיפולים הללו מאז שנת 2015. במסגרת זו טיפולי הקריוליפוליזה היוו 45.7% מכלל טיפולי עיצוב הגוף.


גם בישראל יש המציעים את טיפול הקריוליפוליסיס הזוכה לביקוש רב בעולם. באחד האתרים של מומחה ישראלי המבצע את הטיפול מוצג הסבר לגבי הטיפול: "המסת שומן בקור הינה טכנולוגיה חדשנית, הנשענת על העובדה שתאי השומן בגופנו מתפרקים כתוצאה מחשיפה לקור עמוק, בתהליך שנקרא "אפופטוזיס". תאי השומן ההרוסים מתפנים מהאזור המטופל אל עבר מערכת הלימפה ובסופו של דבר מתפנים מהגוף. בטיפול אחד, ניתן להיפטר מעד 4 ס"מ בהיקף של האזור המטופל. באופן זה, ניתן לעצב את הגוף במהירות ובמספר מוקדים שונים, ללא כאבים או תקופת החלמה ומבלי לעבור פרוצדורה ניתוחית".


ועוד נכתב "טיפול המסת שומן בקור נחשב לטיפול בטוח למדיי, שכן הוא מתמקד באזורים ספציפיים בגוף ואינו פוגע ברקמות סמוכות. בנוסף, הטכנולוגיה המתקדמת בה נעשה שימוש במרפאות של ד"ר אלמן, כמו גם הצוות המקצועי והמיומן שמבצע את הטיפול, מבטיחים תוצאות מצוינות ללא תופעות לוואי משמעותיות. על אף האמור, בטיפולים המערבים קור קיצוני קיים סיכון לפיגמנטציה, כוויה, גלד או צלקת. הישמעות להנחיות הצוות המטפל לאחר הטיפול מסייעת במזעור הסיכונים הללו".


חשוב לדעת כי הטיפול מיועד לאלו המעוניינים להיפטר ממצבורי שומן קטנים ולעצב אזורים ספציפיים בגוף ואינו משמש לצורך ירידה במשקל ואינו מתאים במצבים של השמנת יתר. לאור הידוע על קיומן של תופעות לוואי בטיפול זה האם המומחים והמטפלים השונים דואגים לעדכן את המטופלים והאם המטופלים בכלל מתעניינים בנושא?


המקרה של אוונג'ליסטה חושף את מאחורי הקלעים של תעשיית הטיפולים הקוסמטיים הלא פולשניים שמגלגלת מאות מיליוני דולרים ברחבי העולם. אוונג'ליסטה מציינת במסמכי התביעה שלה כי בהמשך לטיפולי הקריוליפוליסיס שעברה, היא חוותה תופעת לוואי שבה שכבת השומן במקום המטופל גדלה והתפתחה בחודשים שלאחר הטיפול, במקום להצטמצם ולהיעלם. תופעה זו ידועה בשם המקצועי היפרפלזיה שומנית פרדוקסלית ומחובתם של אנשי המקצוע לחשוף את הסיכון בפני המטופלים. זהו סיבוך המתרחש לעתים קרובות יותר בקרב גברים וברמת שכיחת של 1 ל -4,000 מחזורי טיפולים, (כפי שמדווחים יצרנים המכשור לטיפול בקריוליפוליסס) אך השכיחות האמיתית עשויה להיות תכופה יותר מכיוון שחולים עלולים לא לדווח על הסיבוך בגלל חוסר מודעות.


טיפול המסת שומן על ידי הקפאתו, או קריליופוליסס בשמו המקצועי צבר פופולריות בשנים האחרונות ולקוחות פוטנציאליים לטיפול צריכים להיות מודעים מראש לסיבוכים האפשריים. התהליך אמור לכווץ את השומן במהלך מספר חודשים, לאחר תקופה ראשונה של אדמומיות במקום המטופל. הטיפול החדשני הוא פחות פולשני משאיבת שומן, הטומן בחובו את כל הסיכונים הקיימים בניתוח בהרדמה, טיפול שהיה נהוג לפני השקתו של טיפול הקפאת השומן בקור. עוד נתון שחשוב לדעת הוא כי קיימים מספר אזורי שומן בגוף שכמעט ולא ניתנים להצרה בעזרת דיאטה וירידה במשקל ומכאן הפופולריות של פתרונות טיפוליים אסתטיים לאזורים אלו.


טיפול הקריליופוליסיס הושק בשנת 2007 וידוע כטיפול לא פולשני לחיטוב והצרת היקפי הגוף. הסיבה לאפקט ההפוך כמו זה שחוותה אוונגליסטה אינה מובנת במלואה. התיאוריות משתנות: חלקן טוענות שתאי השומן של חלק מהמטופלים נוטים להגיב בצורה הפוכה מהמקובל ואחרות טוענות שהתהליך מפעיל בצורה לא מכוונת תאי גזע עקב בעיות עצב או אספקת דם. מטופלים רבים אינם מודעים לכך שחוו היפרפלזיה שומנית פרדוקסלית מכיוון שהיא מופיעה לאט ועשויה להסתיר עלייה כללית במשקל. הם עשויים גם להניח שהטיפול לא עבד. במקרים קשים יותר האזור המטופל על ידי מכשיר ההקפאה, ילך ויגדל אפילו יותר מהשלב שבו החל הטיפול ויגיע תוך מספר חודשים לגודל מרבי שתלוי בתכולת השומן בגוף של המטופל.


חשוב לדעת שבכל פעם שנעשית פעולה לשינוי איזון הגוף יש סכנה של היווצרות בעיה חדשה בגוף, במיוחד כאשר מתמודדים עם שומן. כאשר מטופלים משמינים לאחר הליכי הסרת שומן, השומן יתפזר באזורים אחרים באופן משמעותי יותר מהאזורים המטופלים וזה יוצר מראה מעוות.


איך ניתן למנוע מצבים מצערים והרסניים כמו אלו של לינדה אוונג'ליסטה? חשוב לבחור רופא מומחה שילווה אתכם במהלך התהליך. שום צוות טכני לא יכול לתת מענה בנקודה זו. כשם שלא הייתם נותנים לצוות טכני לבצע בכם טיפול שאיבת שומן בהרדמה מלאה, שמשול לניתוח, כך גם לא תרצו שטיפול מורכב כמו הקפאת השומן יעשה על ידי מי שאין לו רקע רפואי מתאים. כאשר נוקטים בהליך קוסמטי-אסתטי כלשהו כדאי להיות מודעים מראש ומוכנים לתוצאות לא רצויות, גם אם הן נדירות. ושוב - תמיד לוודא שרופא מוסמך הוא זה שמבצע את ההליך.